Hyponation

V roce 2023 představila skupina pěti finančně-poradenských a technologických společností projekt Hyponation. Hlavním cílem této iniciativy je vytvořit podmínky pro stoprocentní digitalizaci komunikace mezi hypotečními zprostředkovateli, bankami a žadateli o hypotéku, a to během následujících dvou let.

Jaký je cíl Hyponation?

Tento projekt by umožnil zcela digitální proces sjednání úvěru, od výběru poskytovatele až po podpis smlouvy. V současné době se všechny tyto věci řeší manuálně, což znamená neustálé navštěvování poboček a nošení různých potřebných dokumentů stále s sebou, z místa na místo.

Tato výše zmíněná pětice představuje 60 % hypotečního trhu, akcionářem tohoto projektu je belgická technologická společnost Oper Credits. Tato společnost má už s podobným typem projektu zkušenosti, ať už ze svého vlastního státu, či z Rakouska, Francie nebo Švýcarska.

 

Principy fungování Hyponation

Základním stavebním kamenem projektu Hyponation je sdílená API infrastruktura. API znamená aplikační programové rozhraní (Application Program Interface) a slouží k předávání dat mezi softwarovými aplikacemi. V projektu Hyponation se používá API struktura, která využívá standardu API Open Banking. Tato norma zajišťuje bezpečnou a důvěryhodnou komunikaci mezi různými systémy. Tímto způsobem by se mohlo získání hypotéky zkrátit z několika dnů na pouhých několik hodin.

 

Jak Hyponation ovlivní hypoteční ekosystém?

Zjednodušení a urychlení procesu o žádost úvěru

Proces zpracování žádostí o úvěr se zrychlí o 30 %. Žadatelé o hypotéku mohou kompletně vyřešit svou žádost online, bez nutnosti osobní návštěvy banky.

Rychlejší schválení úvěru

Doba schvalování úvěru se zkrátí o 50 %, a to díky možnosti ověřovat sdílená data.

Lepší využití nákladů

Celkové náklady na IT se sníží, což umožní tyto ušetřené náklady využít na lepším místě, například na zefektivnění interního vývoje jak pro zprostředkovatele, tak pro poskytovatele.

 

Budoucnost projektu Hyponation

Projekt Hyponation je stále ve fázi vývoje, jeho start je však naplánován na konec druhého čtvrtletí roku 2024. Je však možné, že do budoucna bude možné prostřednictvím API infrastruktury zpracovávat i další hypoteční produkty, jako například refinancování hypotéky nebo změnu výše hypotéky. Zatím je toto možné pouze fyzicky, i tak vám s tím ale rádi pomůžeme. Stačí se podívat na náš kontakt a spojit se s námi.

 

Hyponation má potenciál zásadně změnit hypoteční trh v České republice. Jeho implementace přinese řadu výhod pro žadatele o hypotéku, včetně zjednodušení a zrychlení procesu, větší transparentnosti a zvýšené konkurence.

Hyponation - sjednání hypotéky online