Refinancování hypotéky

Refinancování hypotéky se stává stále populárnějším způsobem, pomocí něhož můžete efektivně optimalizovat své závazky a dosáhnout mnohem lepších podmínek pro splacení svého již sjednaného hypotečního úvěru. Pro mnohé jednotlivce se může stát proces refinancování hypotéky klíčovým nástrojem pro nejen znatelnou úsporu peněz, ale také pro dosažení dlouhodobé finanční stability. V následujících řádcích se vám budeme snažit objasnit základní problematiku refinancování hypotéky od úplného základu.

Co je refinancování hypotéky?

Refinancování hypotéky je proces, kdy sami splácíte svůj již existující hypoteční úvěr nově vzniklým hypotečním úvěrem sjednaným za mnohem výhodnějších podmínek a s nižší úrokovou sazbou, avšak zpravidla u jiné komerční banky. Tento nově vzniklý hypoteční úvěr poté splácíte místo toho původního.

Je refinancování hypotéky výhodné?

Ještě, než učiníte své rozhodnutí pro refinancování hypotéky, je velmi důležité si danou situaci důkladně promyslet. Refinancování hypotéky totiž nemusí být vždy tím správným krokem.  Tato možnost připadá v úvahu, pokud se svojí stávající bankou nejste schopni domluvit na sjednání reálných, výhodnějších podmínek pro váš stávající hypoteční úvěr. V tomto případě je na místě zvážit nejen výši úrokové sazby, ale také výši měsíčních splátek, náročnost administrativy, celkovou dobu splácení či celkový přístup komerční banky. V případě refinancování hypotéky je důležité taktéž sledovat úroveň úrokových sazeb, protože refinancováním při vysokých úrokových sazbách si můžete ještě více uškodit.

Jak probíhá samotný proces refinancování?

Refinancování hypotéky si můžete vyřídit osobně na našich pobočkách v Ostravě, Praze, Brně a Olomouci, případně i online formou, v čemž vám pomůže naše hypoteční kalkulačka. V případě online formy stačí, abyste:

 1. Vložili potřebné informace o vašem stávajícím úvěru do naší hypoteční kalkulačky
 2. My vám spočítáme, které nabídky jsou pro vás nejvýhodnější
 3. E-mailem vám pošleme všechny důležité informace
 4. Následně vás kontaktují naši finanční poradci s možností konzultace

Jaké dokumenty budete potřebovat k refinancování hypotéky?

Dokládání potřebných dokumentů k podání žádosti o refinancování hypotéky či již přímo ke sjednání refinancování se může u jednotlivých komerčních bank lišit. Obecně k vyřízení refinancování hypotéky se můžete setkat s nutností doložení následujících dokumentů:

 • 2 doklady totožnosti
 • Žádost o refinancování hypotečního úvěru
 • Dokumenty o příjmech a majetkových poměrech
 • Výpis z běžného účtu
 • Dokumenty vztahující se k objektu zástavy
 • Kupní či darovací smlouva
 • Pojistná smlouva k nemovitosti
 • Veškeré informace o dalších úvěrech, půjčkách či leasingu
Refinancování hypotéky - sjednání u ČMHAS

Jaké jsou nejčastější důvody pro refinancování hypotéky?

 • Vyjednání nižší úrokové sazby:

Jedním z hlavních důvodů, proč lidé přistupují k refinancování hypotéky, je možnost získat znatelně nižší úrokovou sazbu. V případě, že vaše původní hypoteční smlouva byla uzavřena v období s vysokými úrokovými sazbami, a od té doby došlo k poklesu úrokových sazeb na trhu, je pro vás refinancování hypotéky jasnou volbou. Získáním nižší úrokové sazby můžete dosáhnout viditelných výsledků hned v prvních měsících splácení, a to zatížením nižšími měsíčními splátkami. To samozřejmě dále může vést ke znatelné celkové úspoře v průběhu splatnosti, kdy tyto naspořené peníze můžete využít pro budování své budoucnosti.

 • Nespokojenost se svými stávajícími podmínkami:

Záminkou pro volbu refinancování může být nejen nabídka lepších podmínek, ale také zhoršení komunikace se stávajícím bankovním poradcem či se samotnou komerční bankou. Dále zde také může hrát roli nespokojenost s výší měsíčních splátek či s dalšími smluvními podmínkami.

 • Ukončení fixace hypotečního úvěru:

S koncem fixačního období se mnoho klientů setkává s tím, že jim banka nabízí nové podmínky hypoteční smlouvy včetně nových úrokových sazeb.  V tomto okamžiku se jako klient nacházíte ve velmi výhodné pozici, kdy si můžete hypotéku refinancovat, a to bez uvalení sankcí ze strany banky. Ideální doba na řešení možnosti refinancování je 4 měsíce před ukončením fixace, tak neotálejte a nenechávejte to na poslední chvíli. Naše hypoteční kalkulačka vám může být nápomocna, nejen ve výpočtu výše měsíční splátky, ale také v určení výše úrokové míry a doby splatnosti. Jakmile využijete služeb naší hypoteční kalkulačky, obratem se vám ozve náš finanční poradce, který s vámi probere všechny možnosti pro vás výhodné.

 • Prodloužení doby splatnosti:

Refinancování může být také vhodné v situacích, kdy se změní vaše finanční cíle a potřeby. Například, pokud plánujete snížit své měsíční splátky, můžete refinancovat na delší dobu splatnosti. Naopak, pokud chcete co nejrychleji splatit svou hypotéku a ušetřit své peníze na úrocích, můžete zvolit kratší dobu splatnosti.

Doufáme, že se vám náš článek na téma refinancování hypotéky líbil a informace v něm  byly pro vás užitečné. V případě jakýchkoliv dotazů či problémů nás neváhejte kontaktovat. Na našich webových stránkách v sekci Kontakt naleznete všechny možnosti spojení se s námi a našimi finančními poradci. Rádi vám se vším pomůžeme či poradíme. Budeme se těšit na naši společnou budoucí spolupráci, vaše Českomoravská hypoteční a.s.